Optima Steamer

Optima Steamer

 

Her canlı türü gibi mikroorganizmaların da gelişebildikleri bir ideal (optimum) sıcaklık derecesi vardır. Bu sıcaklık derecesinde mikroorganizma en aktif, en dayanıklı, en çabuk gelişme gösterir konumdadır. Bir bakterinin gelişmesi için ideal olan bu sıcaklıktan aşağıya doğru inildikçe aktivitede, dayanıklılıkta ve çoğalma hızında azalma olmaya başlar. Nihayet en az (minimum) olarak tarif edilen bir sıcaklık derecesi gelişmenin görülebildiği sınır noktadır. Daha aşağıda olan bir sıcaklıkta gelişme olmaz, ancak üremenin durması ölüm değildir. Donma sıcaklığında mikroorganizmaların bir kısmı ölürse de büyük bölümü canlı kalır.
Optimum olarak tarif edilen sıcaklıktan bu kez yukarıya çıkıldıkça yine aktivitede, dayanıklılıkta ve gelişme hızında azalma olur, gelişmenin sürdürülebileceği en üst (maksimum) sıcaklığın üzerine çıkıldığında gelişme durur, daha da yükseltildiğinde mikroorganizmalar ölmeye başlar. Sıcaklık ne kadar yükselir ise ölümler o kadar çoğalır.

Mikroorganizmaların yüksek sıcaklığa dayanıklılıkları farklıdır. Bazı mikroorganizmalar 70-80 oC ‘da bir kaç dakikada ölürken bazıları kaynama sıcaklığının çok üzerinde (121 oC ‘da 15 dakikada) ancak ölürler. Bakterilerin Çoğalmalarını Etkileyen Faktörler Bakterilerin gelişimine; sıcaklık, oksijen (O2), ortamın asitliği (pH) ve su aktivitesi (aw) etki eder.  Sıcaklık Bakterilerin çoğalma hızı zaman ve sıcaklık derecesine bağlı olarak değişmektedir. Hastalık yapan bakteriler 5-60oC gibi geniş bir sıcaklık aralığında çoğalır. Bu sıcaklık aralığı tehlikeli sıcaklık aralığı olarak bilinmektedir. Birçok bakteri orta derece sıcaklığa karşı duyarlı olduğundan özellikle oda sıcaklığı yiyeceklerin saklanmasında en tehlikeli ortamdır. Gıdaları depolama, hazırlama, pişirme, ısıtma ve servisi sırasında tehlikeli sıcaklık aralığında tutmamak gerekir. Ayrıca insan vücudunun sıcaklığı olan 37oC bakterilerin çok hızlı bir şekilde çoğaldığı sıcaklık derecesidir. Özellikle 37-63oC sıcaklık aralığında bakteriler azalarak da olsa çoğalmalarını sürdürmekte ve 63oC sıcaklığın üstünde çoğalmaları durmaktadır. Bakterilerin 37oC’den 5oC’ye doğru düşen sıcaklıklarda çoğalmaları azalarak sürmektedir. Buzdolabının soğutucu bölme sıcaklıklarında (0 ile +4 oC) bakteriler yaşamlarını sürdürürler ancak çoğalamazlar. Uygun koşullar sağlandığında gıdaları bozan bakteriler hızlı bir şekilde çoğalır ve sayıları 30 dakikada 2 katı veya üstüne çıkabilir

-130 °C (hemen hemen bütün bakteriler ölür) -100 °C 75 °C (bakterilerin büyük çoğunluğu ölür) -65 °C (bakteri gelişmesi yavaşlar)
37 °C (BAKTERİ GELİŞİMİ İÇİN EN UYGUN SICAKLIK !!!) -5 °C (Bakteri gelişmesi hızlanır) -3 °C (İdeal soğutma sıcaklığı)
– 10 °C – 18 °C (bakteri çoğalması durur) – 20 °C (ideal derin dondurucu sıcaklığı) – 30 °C

OPTIMA STEAMER, KISACA HEMEN HER ALANDA 10 BAR BASINÇLA 135°C SICAKLIKLA SADECE SICAK SU BUHARI İLE KURU VE ISLAK BUHAR ÖZELLİĞİ SAYESİNDE KİMYASAL TEMİZLİK ÜRÜNLERİNİN ÇIKARAMADIĞI VEYA FAZLA İNSAN GÜCÜ GEREKTİREN TEMİZLİKLERDE DAHİ ÇOK DAHA PRATİK VE KESİN SONUÇ SUNAR. HER TÜRLÜ YÜZEYDE TEMİZLİK VE STERİLİZASYON İÇİN ''OPTİMA STEAMMER'' RAKİPSİZ BİR TEMİZLİĞİ SİZLERE GARANTİ EDER.